İleri Düzey SEO Çalışmaları

Müşteri kitlenizin ürün ve hizmetleriniz hakkında yaptığı bütün aramaları saptıyor ve organik arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü artırıyoruz.

SEO Nedir?

SEO, web sitelerinin arama motorlarına uygun bir şekilde optimize edilmesi anlamına gelen search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu işleminin kısaltmasıdır. Google, Türkiye pazarındaki öncü arama motorudur. Web sitelerinin Google organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan işlemlere SEO denir.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorlarının web sitelerini daha iyi anlaması ve organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için yapılan SEO çalışmaları, site içinde ve site dışında yapılması gerekilen iyileştirmeler ile gerçekleştirilir. SEO hakkında teknik bilgiler edinmek için Organiclick blog sayfasındaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Organik arama sonuçlarında her sektörün ve kelimenin değişken rekabeti vardır. Örneğin uçak bileti satışı yapan bir firma ile internetten halı satışı yapan firma karşılaştırıldığında sektörel rekabet dereceleri arasında büyük bir fark görürüz. Dolayısıyla SEO çalışmalarında sabit bir fiyat almak mümkün değildir. SEO analizleri doğrultusunda ölçümlenen rekabet, süreç içerisinde bütçenin ne kadar olması gerektiği hakkında bilgi verir. SEO çalışmalarında doğru bütçeyi belirlemek, başarılı bir süreç yaşanması açısından önemli bir unsurdur.

SEO çalışmalarında süreç nasıl işler?

Başlangıç  1.AY İLK HAFTA

Detaylı Site içi SEO Analizi

Site içindeki bütün sayfaların SEO sorunları saptanır.

  1.AY İKİNCİ HAFTA 

Detaylı Site dışı SEO Analizi: Backlink Map

Site dışı SEO geçmişi, geçmişe dönük hataların giderilmesi, sektörel backlink kanallarının saptanması ve backlink stratejisinin belirlenmesi.

1.AY 3-4 HAFTA 

Detaylı Anahtar Kelime Analizi

Sektörde aratılan bütün anahtar kelimelerin saptanması

1.AY 3-4 HAFTA

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu(long tail) anahtar kelimelerin saptanması ve açılış sayfalarına uygulanması

Rekabete Giriş 2.AY  İLK HAFTA 

Açılış sayfalarının oluşturulması

Saptanan anahtar kelimeleri temsil edecek açılış sayfaları, kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak oluşturulur

2.AY  İLK HAFTA 

Açılış sayfası içerikleri

Açılış sayfalarının içeriklerinin üretilmesi ve anahtar kelimelere göre hiyerarşik yapı düzenlemesi

2.AY  İKİNCİ HAFTA 

Bağlantı dolaşımı haritası ve alaka seviyesi

Müşterilerin potansiyel arayabileceği soruların saptanması ve bunlar üzerine blog yazılarının yazılması sonrasında yapılacak iç linkleme işlemleri

2.AY  İKİNCİ HAFTA 

Meta uygulamaları

Mete title, description ve open graph çalışmasının tamamlanması

2.AY  3-4 HAFTA 

Tarama ve hız optimizasyonu

Sitemap.xml ve Robots.txt gibi taramayı etkileyen uygulamaların optimizasyonu ve bütün sayfa tiplerinin pagespeed oranlarının artırılması.

3.AY  YÜKSELİŞ DÖNEMİ

Stratejik backlink çalışması başlangıcı

Stratejimizi müşterimiz olarak deneyimleyebilirsiniz 🙂

SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Site içi SEO, belli bir web sayfasının, arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalar elde etmesi ve daha fazla trafik kazanması için optimize edilmesi çalışmasına verilen isimdir. Site içi SEO, hem sayfanın içeriğinin hem de kodlamalarının optimize edilmesi anlamına gelir. Site içi SEO çalışmaları yıllar içinde değişmiş ve gelişmiştir. Bu yüzden, bu çalışmaları yaparken en güncel pratiklere uygun hareket etmek önemlidir.
Site dışı SEO, bir web sitesinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını yükseltmek için kullanılabilecek bir dizi tekniktir. Site içi SEO’dan farklı olarak; sitenin kodlaması veya içeriği ile ilgisi yoktur. Birçok insan site dışı SEO çalışmasını backlink inşasından ibaret görse de bu bir yanılgıdır. Genel olarak site dışı SEO, backlink çalışmaları ile beraber, rakip analizi, sosyal medya platformlarının kullanımı ve çeşitli tanıtım yollarını içerir.
SEO çalışmasının fiyatlarının belirlenmesini etkileyen faktörleri kısa şekilde özetleyecek olursak, fiyatların belirlenmesinde önemli faktörlerin, sitenin ya da markanın bulunduğu sektör, sektör hacmi ve hedef anahtar kelimeler olduğunu söyleyebiliriz. Sektör, SEO çalışmalarının yapılacağı yolu belirlemede önemlidir. Sektör hacmi, çalışmalar yapılırken ne kadar güçlü rakiplerle karşılaşılacağını etkiler. Anahtar kelimeler de önemlidir, zira anahtar kelime üzerinde ne kadar rekabet varsa, SEO çalışması da o kadar kapsamlı olmalıdır. Bu da maliyeti etkiler.
SEO, kapsamlı bir hizmettir ve SEO çalışmasının başarısını etkileyen bir faktör vardır. Arama motoru sonuç sayfalarında daha yukarıda yer almak ve webde daha güçlü olmak için rakiplerinizi geride bırakmak gerekir. Organiclick olarak, bizim hedefimiz, müşterilerimize, en güncel ve dünyaca kabul edilmiş SEO tekniklerini aktararak, doğru hamleler ile yükselmeleri için yol göstermektir.
SEO çalışmalarının ne kadar sürede sonuç vereceğini etkileyen birçok faktör vardır. En çok etki eden etmenlerin, alan adı geçmişi, alan adı otoritesi ve sektördeki anahtar kelime rekabeti olduğu söylenebilir. Çok yeni, alan otoritesi düşük bir web sitesinin, anahtar kelime rekabeti yüksek bir sektörde yükselmesi doğal olarak; eski, alan otoritesi yüksek bir siteye göre daha uzun sürecektir.
SEO çalışmalarına başlamadan önce web sitesinin SEO çalışmasına uygun şekilde kurgulanmış olması gerekir. Yapılacak bazı yanlışlar, sitenin durumunu daha kötü hale getirebilir. SEO çalışmasından önce, domain seçimi doğru yapılmalı, bulunulan sektördeki rakipler iyi analiz edilmeli, anahtar kelime yoğunluğu tespit edilmelidir.
SEO’da en önemli faktörlerden biri anahtar kelimelerin belirlenmesidir. Anahtar kelime belirlemeden önce yapılması gereken de, sektör analizidir. SEO çalışması yapılacak web sitesinin hangi sektörde faaliyet gösterdiği tespit edildikten sonra, başta Google Keyword Planner olmak üzere, keyword analiz araçları kullanılarak bu sektörde en çok aratılan anahtar kelimeler belirlenir.
SEO çalışmaları için en önemli noktalardan biri, aylık raporlamadır. Böylece hem hangi çalışmaların yapıldığının kaydı tutulur hem de ilerleme daha iyi izlenir. Organiclick olarak, organik trafik, alan adı otoritesi ve web sitesi trafiğinin SEO çalışması başladığı günden beri izlediği yükseliş grafiğine dair raporlar sunuyoruz. Şimdiye kadar hangi çalışmaların yapıldığı ve daha iyi sonuçlar için neler yapılacağı bildirilir.
Bazen, yanlış firmalardan SEO hizmeti alınmaktadır. Yapılan SEO çalışmalarından memnun değilseniz ve mevcut SEO ajansından ayrılmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken, SEO ajansına verdiğiniz yetkileri kaldırmak olmalıdır. Daha sonra da, SEO ajansına verdiğiniz hesapların ve panellerin şifresi değiştirilmelidir. Bu işlemleri kendiniz yapabileceğiniz gibi, yeni SEO ajansınızdan da isteyebilirsiniz.
SEO ile Google reklamları arasındaki en temel fark, SEO’nun daha çok emek ve zaman gerektirmesi fakat organik sonuçlar vermesi, Google Reklamlarının ise daha hızlı sonuç vermesine rağmen anlık kazanç sunmasıdır. SEO çalışması daha çok emek gerektirse de, istediğiniz sonucu aldığınız zaman tekrar tekrar ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Emeklerinizin sonucu size bir yatırım olarak kalır.
Bir web sitesinin, arama motoru sonuç sayfalarında yükselmesi için, bulundurduğu içerik son derece önemlidir. Google ve diğer arama motorları, kalitesiz içeriğe sahip siteleri değersiz görür ve sonuç sayfalarında yükselmesine izin vermezler. SEO uyumlu içerik, mutlaka özgün olmalı, arama motorlarında yükselmeyi sağlayacak anahtar kelimeleri barındırmalı ve gerekli bilgileri vermelidir. Organiclick olarak, bu gereklilikleri en iyi şekilde yerine getiren içerikleri sizin için üretir ve arama motoru sonuç sayfalarındaki yükselişinizi hızlandırabiliriz.
Organiclick olarak, SEO hizmeti almak isteyenlere iki farklı seçenek sunmaktayız. Bunlardan ilki SEO danışmanlığıdır. Bu hizmette, müşterilere, arama motoru sonuç sayfalarında yükselmesi için yol gösterilir. Nerede yanlış yaptığı ve neleri düzeltmesi gerektiği hakkında bilgi verilir. Tam SEO hizmetinde ise, site içi ve site dışı SEO çalışmalarına tamamen dahil olunur. Dolayısıyla, teknik uygulamalar da yapılır.
SEO çalışmasını farklı sebeplerden dolayı bırakmak istemek mümkündür. Organiclik tarafından yapılan SEO çalışmaları, Google dostudur, hiçbir şekilde cezaya sebep olacak ya da doğal olmayan çalışma yapılmaz. Bu sebeple, SEO çalışması sonrasında sıralama hemen kaybedilmez. Eğer, sektördeki güçlü bir rakip zamanla güç kazanırsa ancak o zaman sıralamanın kaybedilmesi hızlanır. Fakat bu da ani şekilde olmaz. Yapılan çalışmaların faydasını bir süre daha görmeye devam edebilirsiniz.
Sosyal medya sitelerinde görünür olmak SEO çalışmaları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Facebook, Twitter, Youtube vb. sitelerde daha popüler hale gelen bir web sitesi, internet üzerinde daha güçlü hale geleceği için, arama motorları tarafından da daha fazla değer görür ve daha yüksek sıralamalar elde etmesi kolaylaşır.
Google reklamları ile, Google arama sonuç sayfasında ücretli sonuçlar arasında yer edinmek ve daha kısa sürede görünürlük kazanmak için kullanılır. Fakat Google reklamları SEO çalışmalarına da etki eder. Google reklamları sayesinde web sitesi popülerlik kazanacağı için, organik arama sonuçlarında da Google tarafından daha çok dikkate alınacaktır.
Kullanıcı deneyimi her geçen gün daha çok önem kazanıyor ve SEO çalışmalarında önemli bir yere geliyor. 2020 yılında, SEO çalışmalarında odak noktası kullanıcı deneyimi olacak. Site dışı SEO’nun en önemli noktası olan backlinklerin daha doğal yollarla elde edilmesi önem kazanacak. Ayrıca, yerel SEO çalışmaları da önem kazanacak ve sadece belirli bir bölgede yapılan aramalarda yükselme ve o bölgedeki hedef kitleyi çekme odaklı SEO çalışmaları daha popüler olacak.
SEO’yu öğrenmek için başvurulabilecek ilk kaynak doğal olarak internet olacaktır. SEO, 10 yıl öncekinden çok daha popüler bir durumda ve gerek yurt içi gerek yurt dışı kaynaklardan SEO hakkında bilgiler edinmek oldukça kolay. SEO hakkında güncel ve doğru bilgilere ulaşmak için, blogumuzu takip edebilir ve merak ettiğiniz konuların cevaplarını bulabilirsiniz.

Raporlama

Süreç içerisinde yaşanan bütün gelişmelerin aydan aya takip edilmesi için raporlar sunarız. Böylelikle yaşanan gelişmelerden gelen performans artışı gözlemlenebilir ve çıkan sonuçlara göre yeni aksiyonlar alınabilir.

01

Sıralama Raporu

Sektörel anahtar kelimelerde aydan aya yaşanan değişimlerin genel raporu.

02

Otorite Raporu

Alan adı otoritesi ve alan adı doğallığında yaşanan gelişmelerin aylık raporları

03

Trafik Raporu

SEO çalışmaları boyunca trafik değişimlerinin yer aldığı rapor

Referanslar

Dijital performansınızı artırmaya son bir adım kaldı! Lütfen bize hedeflerinizi iletin. Organiclick danışmanları sizin için detaylı bir analiz gerçekleştirecektir.

İletişime Geç

Organiclick nerede?

İrtibat.

Ulaşım

Haftaiçi: 10:00-19:00

Cumartesi: 12:00-18:00

Bakırköy, Istanbul

Demiryolu Cad, Ok İş Merkezi Kat 2

(+90) 533 123 3000