ASO(App Store Optimizasyonu)

Mobil uygulamalarınızın uygulama marketlerinde görünürlüğünü artırın.

Neden ASO?

Günümüzde uygulama marketlerine talep her geçen gün artıyor. Bu yoğun talep ile beraber uygulama geliştirici şirketler arasında da ciddi bir rekabet ortamı oluştu. App Store Optimizasyonu yaptırmayı tercih eden şirketler yoğun rekabet ortamından sıyrılmayı başarıyorlar.

Neden Organiclick?

Organiclick, uygulama marketlerinin ilk oluşumundan bu güne kadar bir ASO deneyimi edinmiş bir performans ajansıdır. Tamamen özgün fikirler ile uygulamanıza danışmanlık desteği sağlamaktadır.


App Store Optimizasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

App Store Optimization ya da Türkçe ismiyle Uygulama mağazası optimizasyonu, Google Play ve App Store mobil mağazalarında, görünürlüğünüzü artırmak için yapılan çalışmalardır.
Fiyatlar, şu anda uygulama mağazalarında bulunduğunuz yere ve ulaşmak istediğiniz hedefe göre değişim göstermektedir.
Evet. Optimizasyon çalışmaları, android cihazlara yönelik uygulama mağazası olan Google Play Store için de geçerlidir.
ASO, tek seferde, anlık olarak gerçekleşecek bir şey değil bir süreç çalışmasıdır. ASO yapılırken sizi uygulama marketinde daha görünür kılacak süreçlere imza atılır. Bunu fark eden uygulama marketi botları da uygulamanızın uygulama mağazalarında yapılan aramalarda daha üstte görünmesini sağlar.
Evet belli açılardan benzerlik olduğu söylenebilir. SEO çalışmalarında olduğu gibi anahtar kelime ve backlink çalışmaları burada da görülmektedir.
ASO çalışmaları Organiclick tarafından profesyonel bir yaklaşım ve büyük bir titizlikle yapılrı. Bu sebeple belli araçlardan yararlanılır. Bu araçlar arasında, veri analizi yapmak ve performans için Apptweak, anahtar kelime çalışmaları için keywordtool.io, a/b testi yapmak için a/b testing araçları, mobil uygulama analitiği için de app annie kullanılır.
ASO’nun hedefi bir mobil uygulamanın kullanıcıların daha çok ilgisini çekmesini ve daha çok kullanılmasını sağlamaktır. Kullanıcının uygulamayı kullanırken geçirdiği vakit de önemli bir kriterdir. Bu yüzden, UX çalışmaları çok önemlidir. ASO hizmetine, UX danışmanlığı da dahildir.
UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir ve birçok farklı alanda yapılan bir çalışmadır. ASO çalışmalarında da önemli bir yer kaplar fakat ASO çalışmaları sadece bundan ibaret değildir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmenin yanında, anahtar kelime eşleştirme ve otoritelendirme gibi çalışmalar da yapılır. Yani kısacası, UX ASO çalışmalarının da bir parçasıdır fakat ASO sadece UX’ten ibaret değildir.
A/B testleri sayesinde, yapılan optimizasyon çalışmalarının kullanıcılar tarafından beğenilip beğenilmediği daha kolay anlaşılır. Böylece yapılan değişiklikler arasından kullanıcıların hoşuna gidenler tutulur hoşuna gitmeyenler geri alınır. Böylece uygulama mağazasında daha fazla otorite kazanılır.
Organiclick olarak yaptığımız çalışmalardan müşterilerimizi haberdar etmeye çok önem veririz. Bu sebeple, yapılan çalışmaları, elde edilen başarıları ve bundan sonra neler yapılacağını aylık raporlar ile bildiririz.
Bu süreçte herhangi teknik bir çalışma yapmıyoruz. Verdiğimiz danışmanlık çerçevesinde ilgili çalışmaları analiz ediyor, yorumluyor ve raporluyoruz. Bu danışmanlık çerçevesinde verilen hizmetleri şu maddelerle anlatabiliriz.: 1. Haber ve teknoloji sitelerinden uygulamaya backlink alınması yani uygulamayı tanıtım çalışmaları, 2. ASO çalışmasının reklam çalışmalarıyla desteklenmesini önermekteyiz. Reklam çalışmalarını yürüten reklam danışmanıyla entegre çalışırız ve danışmanlık yaparız. Reklamları düzenleyen kişiye öneriler ve direktifler vererek yapılan reklamların ASO çalışmalarına yapacağı olumlu etkilerin artmasını sağlarız. 3. Kelime işaretleyicisi çalışması olarak verdiğimiz bu maddenin altında yapılan çalışmalar şunlardır: 3.1. Anahtar kelime analizleri, 3.2. Uygulama başlığını iyileştirmeye yönelik çalışmalar, 3.3. Uygulama açıklamasını iyileştirmeye yönelik çalışmalar, 3.4. Sadece APP Store için anahtar kelime alanları iyileştirmeleri, 3.5. Uygulama marketinde içerik kreatifi (yaratıcı olan içerik) konusunda verdiğimiz danışmanlık, 3.6. Uygulama ikonunun arama kelimesine hitabı (yönlendirilmesi) ve geliştirilmesi yönündeki çalışmalar, 3.7. Uygulama sayfası anahtar kelime spam analizinin yapılması, doğallık oranının belirlenmesi, 4. Uygulamanın aktif kullanım oranını artırmayı amaçlayan kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri ve fikir danışmanlığı, 5. Tıklama oranlarını artırmayı amaçlayan analizlerinin ve fikir geliştirmelerinin yapılması, 6. Uygulama içi yönlendirme çalışmaları ile kullanıcıların uygulamaya puan vermelerini sağlamak için yapılan işlemler, 7. Yine uygulama içi yönlendirme çalışmaları ile kullanıcıların uygulamaya yorum yapmalarını teşvik eden işlemler, 8. Uygulama ekran görüntülerini iyileştirmeye yönelik verilen danışmanlık, 9. Yerelleştirmeye (uygulamanın hedeflediği coğrafi pazara, dilsel ve kültürel özelliklere uyarlanması vb.) yönelik iyileştirmeler, 10. Sosyal Medya Platformlarında üzerinden yapılan tanıtım ve yönlendirme işlemlerinde danışmanlık, 11. Reklam geliri optimizasyonu konusunda verdiğimiz danışmanlık, 12. Android ve Apple arasında olan farklılıkların aynı optimizasyon sürecine uygulanmasının sağlanması, 13. Schema.org ViewAction ve veri işaretleyicilerin entegrasyonu için verdiğimiz danışmanlık hizmeti, 14. A/B testlerinin belirlenmesi, uygulanması ve analizi, 15. Kullanıcıların uygulama içindeyken uygulamayı erken kapatmaları veya bir sayfadan başka bir sayfaya geçmemeleri gibi durumlarda getirilen çözüm önerileri yani kullanıcı davranışlarına göre alınacak aksiyonlar hakkında verilen danışmanlık hizmeti, 16. Uygulama görselleri ve videoları hakkında verdiğimiz danışmanlık hizmeti.

Referanslar

Dijital performansınızı artırmaya son bir adım kaldı! Lütfen bize hedeflerinizi iletin. Organiclick danışmanları sizin için detaylı bir analiz gerçekleştirecektir.

İletişime Geç

Organiclick nerede?

İrtibat.

Ulaşım

Haftaiçi: 10:00-19:00

Cumartesi: 12:00-18:00

Bakırköy, Istanbul

Demiryolu Cad, Ok İş Merkezi Kat 2

(+90) 533 123 3000