UX(Kullanıcı Deneyimi)

Kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim yaşatın. Gelin birlikte mükemmel bir ölçümleme ve beyin fırtınası yapalım!

Neden UX?

  • Müşterilerinize kolaylık sağlar,
  • Markanıza sadık bir kitle oluşturma konusunda büyük rol oynar,
  • Dönüşüm oranlarını artırır,
  • Şikayetleri azaltır,
  • Pazarlama çalışmalarından elde edilecek performası artırır.

Neden Organiclick?

Organiclick, kullanıcı gibi düşünme konusunda oldukça deneyim sahibi olmuştur. Ekibimiz, bir kullanıcının ne isteyeceği, bu isteyeceği şeye en kolay nasıl ulaşabileceği gibi bütün basamakları tek tek takip ederek en iyi deneyimi yaşatmaya odaklı fikirler geliştirir.


Kullanıcı Deneyimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, ortaya çıkartılacak bir ürünün ya da hizmetin tasarım sürecinde, tüketicilerin beklentisini karşılamaya yönelik yapılan işlemlerdir. Kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcıların bir üründe aradığı kullanılabilirliği ve erişilebilirliği artırarak, kullanıcı memnuniyetini yükseltmeye verilen isimdir.
UX çalışmalarına güncel olarak verilebilecek birçok örnek vardır. Örnek olarak, web sitelerindeki sayfalar arasında geçiş hızının artmasını gösterebiliriz. Eskiden aynı web sitesinin bir sayfasından başka sayfasına geçerken dakikalara varan süreler geçerken şimdi bu süre ciddi şekilde kısaldı. Bu da kullanıcıların siteyi daha iyi kullanabilmesini sağlıyor ve erişilebilirliği de yükseltiyor.
Kısa bir şekilde açıklayacak olursak UX önemlidir çünkü kullanıcıların ihtiyacını karşılar. Kullanıcılara, pozitif bir deneyim yaşatmayı amaçlar ve bu da kullanıcıları markaya ya da ürüne daha sadık hale getirir.
Dijital ortamda UX yapmak için, üreticinin kendisini kullanıcı yerine koyması gerekir. Sanki bir kullanıcıymış gibi davranılarak nerede sorunlar olduğu ve hangi noktaların geliştirilmesi gerektiği tespit edilir. Daha sonra da çözüm için fikirler üretilir ve gerekli işlemler yapılır.
Organiclick tarafından verilecek UX hizmetinin fiyatı, hizmeti alacak sitenin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Ne kadar fazla müdahaleye ve değişikliğe ihtiyaç varsa fiyat o kadar artar.
UX çalışmasına artık günümüzde var olan her türlü üretim ve hizmet alanında ihtiyaç vardır çünkü UX’in amacı kullanıcıları memnuniyetini artırmaktır. Organiclick ise dijital ortamlar için UX hizmeti vermektedir.
Bir dijital ortama UX uygulaması yapmak için ilk olarak, dijital ortamda kullanılan içerik yönetim sisteminin buna uygun bir yapıya sahip olması gerekir. Eğer içerik yönetim sisteminin değiştirilemez bir yapısı varsa, bir takım UX çalışmalarının yapılması imkansız olur.
Evet, UX çalışmaları hem SEO’yu hem de reklam çalışmalarını olumlu etkiler zira Google, arama sonuçlarında kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını istediği için, UX açısından iyi noktada olan sitelere değer vermektedir.
Kullanıcı arayüzü, insanların bir bilgisayar programı, bir makine ya da başka bir karmaşık yapıya sahip alet ile etkileşim kurmasını sağlayan yöntemlerin toplamına verilen isimdir.
UI, User Interface yani kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir. UX ise User Exerience yani kullanıcı deneyimi demektir. UX, UI’yi de kapsayan büyük bir kümedir. UX, kullanıcılarla ilgili birçok farklı şeyi kapsar. Bunların arasında tasarım, kolay kullanım, memnuniyet gibi farklı noktalar vardır. UI ise bu işlemlerin tasarım kısmıdır.
A/B testi bir deney tekniğidir. Bu deney yönteminde bir sistemin iki ya da daha fazla sayıdaki çeşidi ziyaretçilerce değerlendirilir ve hangi versiyonun kullanıcıları daha memnun ettiği ortaya çıkartılır.
Evet, dijital veriler dikkate alınır. Google Analytics isimli araç kullanılarak ziyaretçilerin sayfada kalma oranları, hemen terk etme oranları ölçülür ve bu verilere göre yorumlar yapılarak atılacak adımlara karar verilir.
A/B testleri UX çalışmaları için çok değerlidir. Kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşaması UX çalışmalarının temel hedefidir. Bunun için de UX çalışması yapılırken site için çeşitli varyasyonlar denenir. Hangi varyasyonun ziyaretçileri daha memnun ettiği de A/B testleri ile anlaşılır.
UX hizmeti almadan önce ilk önce sitenin analiz edilmesi ve ne noktalarda eksikler olduğunun tespit edilmesi gerekir. Müşterinin beklentileri de önemlidir. Bu yüzden ilk olarak site bize iletilmeli ve ulaşılmak istenen hedefler belirtilmelidir.

Referanslar

Dijital performansınızı artırmaya son bir adım kaldı! Lütfen bize hedeflerinizi iletin. Organiclick danışmanları sizin için detaylı bir analiz gerçekleştirecektir.

İletişime Geç

Organiclick nerede?

İrtibat.

Ulaşım

Haftaiçi: 10:00-19:00

Cumartesi: 12:00-18:00

Bakırköy, Istanbul

Demiryolu Cad, Ok İş Merkezi Kat 2

(+90) 533 123 3000